Přeskočit na obsah

Krok za krokem

  • od

Bez ohledu na to, jak dobří jste, vždycky se najde někdo, kdo je lepší než vy. To není pouhá fráze, je to fakt. Obzvláště v dnešním hyper-propojeném světě není nijak těžké najít někoho kdo je bohatší, úspěšnější, talentovanější, hezčí, nebo jednoduše mladší než vy, stačí pár minut listovat na Instagramu. Tváří v tvář této realitě je velmi snadné cítit se méněcenný a získat pocit, že snažit se o cokoli vlastně nemá příliš cenu. Jenže fakt, že nikdy nebudete mít postavu jako photoshopem upravená celebrita není důvod k tomu, abyste se sami projedli k infarktu. To, že někdo jiný má miliony, které vy nejspíš nikdy nevyděláte, není propustka k životu bez snahy rozvíjet vlastní kariéru. Pomsta sám na sobě za domnělé, nebo i skutečné křivdy, kterých se na vás svět dopustil není cnost, ale zbabělost, která stojí v přímém rozporu s cestou Moderního bojovníka.

Najděte si vlastní cestu

Každý jsme jiný. Máme své specifické talenty, problémy a potřeby, které jsou unikátní pro naši individuální existenci. Kariéra, které se věnujete je pouze vaše osobní volba a pokud vás naplňuje a děláte ji poctivě, neexistuje nikdo, kdo by měl právo se nad vámi povyšovat. Stejně jako si nevybíráme poslání, se kterým jsme sem přišli, nevybíráme si ani naše geny a záliby. To, že já rád trénuji s kettlebell neznamená, že je to to pravé pro všechny moje studenty. Nenechte si proto od nikoho diktovat co pro vás úspěch znamená. Standardy jsou důležité, ale jste to vy, kdo se musí rozhodnout kolik času a úsilí do nich investujete. Jste to vy, kdo musí vyšlapat cestu k svému štěstí.

Zvolte si cíl

I když si najdete standardy a cíle, které s vámi perfektně rezonují, neznamená to, že budete naprosto spokojeni se současným stavem svého života, nebo že se s ním musíte smířit. Právě naopak, lidská mysl je nastavená tak, aby pro sebe hledala lepší svět. Chtít víc, než máme je zcela přirozené problém je, že lidská mysl je zároveň neuvěřitelně roztěkaná a tak, ve snaze chytit co nejvíc králíků najednou, běháme dokola a vlastně se nikam neposouváme, což vede k frustraci a pocitům marnosti. Pokud jim chcete předejít, budete si muset vyhradit nějaký čas sami pro sebe, utřídit si priority a zvolit si jeden, dva cíle, které mají absolutní prioritu a vše ostatní prozatím upozaďte. Při výběru cílů buďte opatrní. Pokud zamíříte moc vysoko, můžete snadno spadnout do pasti, o které jsme mluvili v předchozím odstavci.

Dětské krůčky

Jakmile máte jasný a konkrétní cíl, na který se můžete zaměřit, je načase pokusit se ho dosáhnout. To se pochopitelně snadno řekne, ale mnohem hůře udělá, neboť tu narážíme na další lidskou přirozenost. My lidé jsme neuvěřitelně tvární. Dokážeme se přizpůsobit prakticky jakýmkoli podmínkám a neuvěřitelné škále životních stylů, ovšem zároveň preferujeme bezpečí a komfort stabilního řádu, před nejistotou a chaosem změny. Abyste tento odpor překonali, soustřeďte se na přítomnost a ptejte se sami sebe každý den, co je to nejmenší, co můžu pro dosažení svého cíle udělat? Nesnažte se být příliš ambiciózní, ale ani nepřešlapujte na místě. Vyberte si jednu věc, malou věc, kterou můžete ten den udělat jinak a udělejte ji. A potom znovu ten další den. Pokračujte takto několik dní až týdnů, až najednou zjistíte, že ta drobná změna se stala vaší součástí. Že je to návyk, nad kterým nemusíte ani přemýšlet a posuňte se dál. Vyberte si další věc, další drobnou změnu, kterou můžete udělat dnes a celý proces opakujte.

Srovnávejte se s tím, kým jste byli včera

Z počátku můžete mít pocit, že se nikam neposouváte, ale když se s odstupem několika měsíců podíváte zpětně na svůj život, uvidíte, že jste dosáhli neuvěřitelné změny. Ty malé, každodenní krůčky se posčítají a dovedou vás k cíli jistěji než sebelepší jednorázová snaha. Co víc, v průběhu času se naučíte soustředit svou pozornost na sebe a výsledky, kterých jste dosáhli, takže nebudete mít takovou tendenci srovnávat se s lidmi kolem vás. Naučíte se věnovat pozornost každému dni, aniž byste ztratili ze zřetele svůj cíl a nahradíte pocit bezradnosti pocitem úspěchu, když začnete své dnešní já srovnávat s tím, kým jste byli včera.